Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Створили одяг, щоб просувати рідний Кропивницький. Історія бренду Charwish

Опубліковано

Трохи ресурсів, натхненна команда та важлива місія — це все, що потрібно було для створення бренду одягу CHARWISH. Його засновниця дивувалася, як люди можуть не знати про Кропивницький — місто у центрі України. Просувати рідний край вона вирішила через одяг, навчаючи людей пишатися своїм родом. «Місцевими виробниками варто пишатися — і ми показуємо це власним прикладом», — каже Тетяна Лугинець.

Майже чотири роки CHARWISH у Кропивницькому шиє одяг із тканин, зокрема й з переробленого пластику. Всі матеріали вони ретельно підбирають і тестують на своїх працівниках. До 30-річчя Незалежності України готують колекцію футболок, на яких будуть зображені основні міста — з Кримом, Донеччиною та Луганщиною.

Кропивницький — це де?

З шиттям моє життя пов’язане ще з дитинства, голку вчила тримати бабуся. У шкільні радянські роки я відвідувала курси крою і шиття у «Будинку піонерів». Якось полюбила я це заняття, тож одразу знала, що пов’яжу з цим усе життя. Після закінчення університету відкрила своє ательє у Кіровограді — зараз місто перейменували у Кропивницький.

Наш населений пункт розташований прямісінько у центрі України, хоча багато хто про нього не чув. Коли я 20 років тому навчалася у Києві й казала одногрупникам, звідки я родом, вони всі питали: «А де це?». Я тоді дуже дивувалася: як це люди не знають, де Кіровоград — він же в центрі країни. Це ж єдине місто у світі, яке після перейменування назвали на честь театрального діяча — українського письменника і драматурга Марка Кропивницького.

На території нашого міста проходили славетні бої у давнину, тут створили перший театр корифеїв. У Кропивницькому розташований окремий полк спеціального призначення імені князя Святослава Хороброго, бійці якого захищали Донецький аеропорт у 2014 році. Місту надали звання танцювальної столиці України. Ми маємо про це розповідати українцям та світові, але навіть не всі кропивничани про все це знають.

Знайомимо з містом через одяг

У цьому я бачила свою місію. Через одяг хотілося розповідати про місто, вчити людей пишатися своїм родом. Дуже важливо, щоб у країні були конкурентні продукти, аби українці купували своє, підіймаючи економіку. Чим якісніші речі пропонуватиме бізнес громадянам, тим, зокрема, менше вони замислюватимуться про переїзд у Європу.

Кропивницький бренд одягу CHARWISH

З цією громадянською позицією я почала шити у своєму ательє під замовлення, акцент робила на вишивці. Під час Революції Гідності ми випускали колекції вишиванок, які були дуже популярними в Кропивницькому. Згодом через сильну конкуренцію і те, що вишивка на одязі стала повсякденною, ми перейшли трішки в інший ракурс. Почали вишивати не хрестиком, а створювати свій дизайн вишивки, осучаснюючи одяг. Це, зокрема, худі, футболки, сукні, блузки, спідниці.

Кидаємо виклик імпорту

Коли набули поширення онлайн-продажі, в нас почали менше замовляти. Український ринок переважно пропонував речі європейських або китайських виробників. Річ у тім, що в Україні продавали або якісний одяг від дорогих брендів, або дешевий поганої якості. І я подумала: чому б не зробити альтернативу і переконати людей у тому, що наш виробник може виготовляти доступний, якісний і зручний одяг одночасно. Чому ми повинні платити за інші бренди та підіймати економіку інших країн, якщо можемо робити це тут? Ба більше, таке виробництво може бути навіть не у столиці, а у нашому рідному Кропивницькому. У нас для цього було все: трохи ресурсів, натхненна команда та важлива місія.

Власне, так у 2017 році з’явився бренд одягу CHARWISH. Рік тому, 15 лютого 2020-го, ми відкрили свій магазин, який пережив уже два локдауни на тлі пандемії. Ми одразу ж зосередилися не лише на одягу, а й на різних соціальних ідеях. Наприклад, провели мотиваційний бізнес-форум FORUM4WOMAN для жінок, які хочуть розвивати Кропивницький і шукати однодумців. Також влаштовували благодійний ярмарок підготовки до школи «ШУМFest» та стали партнерами першого міського реаліті-шоу «Хочу тут жити». Останній організували для того, щоб показати людям, що в нашому місті реально добре, і не потрібно шукати всюди мінуси.

Мотиваційний бізнес-форум FORUM4WOMAN для жінок

Надихаємо «повільною модою»

Своїх покупців ми надихаємо захистом навколишнього середовища. Для нас важливою є підтримка руху Slow fashion. Це концепція, що стає на противагу «швидкій моді». Щоб людина не купувала річ на один сезон, а потім випрала, глянула на її втрачений вигляд та викинула у смітник. Ми намагаємося створювати одяг, який можна носити дуже довго, й рідко купувати новий.

Читайте також: Безрукавки з історією: як прикарпатець шиє та реставрує автентичні гуцульські кептарі

Кожен клієнт отримує від нас листівку, в якій ми детально роз’яснюємо, як найкраще доглядати за одягом. У нас справді немає цілі продати якомога більше. Ми навпаки хочемо, щоб людина дивилася у свою шафу і знала, що цей светр у неї від CHARWISH купила вона повністю свідомо, знаючи, що він буде з ним надовго. Ми хочемо, щоб наші речі передавали сенси й були важливими для людей, щоб нашій цінності збігалися з цінностями покупців. Переважно так і відбувається.

Шиємо одяг з переробленого пластику

У нас невеличка команда, загалом до десяти людей. Хоча переважно я відповідаю за адміністрування бренду, однак знаходжу час самостійно створювати вишивку. Час від часу з цим допомагає помічниця. Кожна наша річ і вишивка на ній мають свою історію. Гордістю нашого бренду я вважаю флісовий светр, який ми створили перед реаліті-шоу «Хочу тут жити». На ньому вишита назва нашого міста, щоб покупці не боялися сказати: «Я з Кропивницького».

Флісовий светр від бренду CHARWISH

Переважно у нас купують екосвідомі та патріотичні люди — у більшості випадків це жінки віком від 25 до 40 років. Це ті, кому хочеться знати, що вони носять український продукт, зроблений з якісних матеріалів. Для нас важливим є питання екології. Ми знайшли турецького виробника флісу, який виготовляє його з переробного пластику. Незабаром запускаємо з цієї тканини весняну колекцію. Також знайшли фірму, яка робить тканину з переробленого джинсу. 

Складнощі у роботі виникають, у першу чергу, якраз через пошук тканин. Дуже хотілося б виготовляти весь одяг з українських матеріалів, але окрім однієї чернігівської фабрики дійсно якісну тканину знайти досить важко. Тому іноді доводиться звертатися до імпортних. Але усі тканини ми спершу тестуємо на собі. Тобто, купуємо декілька метрів, вишиваємо зразки та самостійно їх носимо. Я дивлюся на речі, як вони перуться, чи не кошлатяться, а потім вирішую, чи будемо використовувати надалі цю тканину.

З новою колекцією допоможе краєзнавець

Як бізнес, ми, звичайно, все підраховуємо і продумаємо. У нас є націнка, яка дозволяє нашому бренду розвиватися. Водночас стежимо за тим, щоб товари не були занадто дорогими. Покупці мають знати, за що вони віддають гроші. Наприклад, футболку можна десь купити й за 100 гривень, але вона через два дні зіпсується, тож доведеться купувати ще одну. Наша футболка коштує більш як 100 гривень, але вона служитиме своїм власникам значно довше.

Відкриття магазину CHARWISH 15 лютого 2020 року

До 30-річчя Незалежності України ми готуємо колекцію футболок, на яких будуть зображені наші основні міста — з Кримом, Донеччиною та Луганщиною. Також працюємо над створенням краєзнавчої колекції, яка буде демонструвати різні цікавинки нашої області. Хочемо взяти як мотив якісь унікальні рослини, котрі ростуть на території регіону, і вишити їх. Навіть консультуватимемося з краєзнавцем Юрієм Митрофаненком, який багато працює над популяризацією Кропивницького.

У нас дуже багато планів: хочемо відкрити магазини в інших містах, організувати низку просвітницьких подій. Цим будемо й надалі популяризувати наш продукт і головне — розповідати більше про місто. Слова Скрябіна: «Відповідь потрібно шукати в собі, а не в підручнику географії» — це про нас. А CHARWISH — це наш спосіб показати молоді, що тут, у Кропивницькому, варто жити. Адже нам є що показати й чим пишатися.

Суспільство

Коргі Лакі з України став моделлю для пам’ятника королеві Єлизаветі II в Англії

Опубліковано

Українець по імені Коргі Лакі відзначився як одна з моделей для пам’ятника королеві Єлизаветі II, який недавно було відкрито у британському графстві Ратленд.

Про це повідомляє BBC Україна.

Фото: Getty Images

Про памʼятник

Бронзовий пам’ятник, який встановили поруч з бібліотекою в Окемі, став центром уваги під час офіційного святкування дня народження королеви, на яке зібралося чимало людей. Художник Хайвел Претлі зобразив королеву, оточену трьома коргі – її улюбленцями.

За інформацією ВВС Україна, однією з моделей для королівських собак став пес українки Антоніни Кириленко.

Читати також: Резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає

Коргі Лакі

Одного дня чоловік Антоніни вирішив взяти собаку по кличці Лакі із собою на роботу, прогулятися через парк. Там їх зустрів скульптор Хайвел Претлі. Лакі став моделлю для постаменту пам’ятника, ставши прототипом для коргі, який стоїть на задніх лапах.

Фото: Антоніна Кириленко

Скульптор уважно вивчив поведінку та особливості песика, грався з ним і зробив багато фото, щоб якомога точніше відтворити його у скульптурі. Родина Лакі була постійно на зв’язку з митцем та бачила весь процес створення монумента: від маленької глиняної скульптури – до відлиття бронзової статуї. Результат, за словами Антоніни, перевершив усі їхні очікування.

Нагадаємо, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Фото: Getty Images

Читати далі

Суспільство

В Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць

Опубліковано

Голосування щодо перейменування 19 топонімів у застосунку “Київ Цифровий” триватиме до 12 травня.

Про це повідомляє Київська міська рада.

Як зазначив заступник міського голови – секретар Київської міської ради Володимир Бондаренко, важливо почути думку мешканців столиці перед тим, як депутатський корпус Київської міської ради прийме рішення про перейменування цих міських об’єктів.

Варіанти змін

Пропозиція змінити назву площі між вулицями Січеславською та Кирпи на честь Північноатлантичного альянсу внесена. Крім того, киянам запропоновано обрати нові назви для вулиць Тургенєва, Пушкіна, Брюсова, Боткіна, Крилова, Нахімова, Достоєвського, Єсеніна, Ковалевської, Чаадаєва та Заслонова.

Читати також: Резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає

Також, пропонується перейменувати вулицю Станіславського на вулицю Богдана Ступки. Представники театру імені Івана Франка зауважують, що саме на цій вулиці проживав Ступка і працював у театрі протягом понад 30 років. Вони вважають, що це буде відповідним і символічним кроком для всього театрального мистецтва, якщо ця вулиця отримає ім’я великого українського актора.

Користувачі застосунку “Київ Цифровий” можуть обрати варіант, який, на їхню думку, є найбільш доцільним для перейменування конкретного топоніма. Для участі в голосуванні потрібно перейти до розділу “Електронна демократія”, обрати “Опитування”, переглянути перелік назв та проголосувати.

Як проголосувати

Для того, щоб проголосувати в додатку “Київ Цифровий”:

  • обирайте “Електронна демократія” ⟶ “Опитування”;
  • переглядайте перелік назв і натискайте “Проголосувати”.

Нагадаємо, що виробники дронів можуть отримати гранти на 80% від вартості проєкту.

Також ми повідомляли, що демо гри Threads of War про звільнення України від окупантів вже доступне на платформі Steam.

Фото: Київ Цифровий

Читати далі

Суспільство

В Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину

Опубліковано

Четвертого травня в столиці буде представлена фотовиставка, на якій буде представлено фотографії, зроблені 65 журналістами, які зафіксували воєнні злочини РФ щодо культурної спадщини України.

Про це повідомляє Інститут масової інформацію.

Про акцію

Інститут масової інформації (ІМІ) та UNESCO звернулися до українських журналістів, репортерів і фотографів з проханням задокументувати наслідки шкоди, яку російська агресія завдала церквам, театрам, бібліотекам та культурним діячам.

Виставка об’єднала роботи 65 фотожурналістів. Через об’єктиви їхніх камер ми бачимо пошкоджені фасади церков, розбите скло культурних центрів, обвалені стелі театрів та попелом засипані бібліотеки. Саме вони зафіксували роботу художників, перформерів, культурних діячів і волонтерів, які продовжують працювати в умовах війни.

Читати також: В Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження

Як потрапити на виставку?

Виставка працюватиме в Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків з 4 травня до 19 травня включно.

Адреса: вулиця Терещенківська, 15. 

Час роботи: з 10:30 до 17:00, четвер з 12:00 до 19:30 (понеділок, вівторок – вихідні).

Вхід вільний.

Проєкт реалізує Інститут масової інформації за фінансової підтримки UNESCO Heritage Emergency Fund та народу Японії.

Нагадаємо, що в Харкові стартував кінофестиваль, присвячений музиці та культурі.

Також ми повідомляли, що в Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження.

Фото: Валентин Кузан

Читати далі